Historia boksu

Historia boksu

51

Historia boksu zwanego również pięściarstwem sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Można było go oglądać już podczas antycznych igrzysk olimpijskich, choć miał wówczas niewiele wspólnego z dyscypliną sportową. Agresywne bijatyki odbywały się z zastosowaniem niewielu reguł i często kończyły się w tragiczny sposób.

Dopiero w 1719 roku w Anglii powstała pierwsza akademia boksu, którą założył James Figg. Walki odbywały się jeszcze bez rękawic, a przeciwnicy walczyli do czasu, aż jeden z nich został znokautowany.

Pierwsze zasady rozgrywania walk zostały wprowadzone jako, Broughton’s Rules, przez Jacka Broughtona w 1743 roku. Broughton’s Rules określały, że pojedynek miał się odbywać na kwadratowym placu, otoczonym liniami, ze środkiem jako punktem startu, gdzie walka się rozpoczynała i kończyła. Ponadto określono przerwy trwające 30 sekund, rozpoczynające się po upadku jednego z zawodników. Jeśli po tym czasie nie był on w stanie kontynuować starcia, przerywano je. Wprowadzono również zasadę przerwania walki przez sekundanta, który mógł poddać swojego zawodnika. Ustalono, że nie wolno bić leżącego lub klęczącego zawodnika, uderzać w części ciała poniżej pasa oraz łapać za spodnie. Sędziów wybierano spośród obecnych dżentelmenów. Nagroda była natomiast dzielona w stosunku 2/3 dla wygranego i 1/3 dla pokonanego pięściarza.

Dopiero 95 lat później zasady zostały ujednolicone przez London Prize Ring Rules. Określono nimi wymiary ringu,a kwadrat zastąpiono linią startową. Wprowadzono również zasadę, że po przerwie, zawodnik ma 8 sekund na samodzielne dotarcie do linii startu, a pięściarz, który bez otrzymania ciosu, celowo upada, przegrywa walkę. Ponadto określono i zabroniono fauli w formie drapania, gryzienia, uderzania głową, kopania itd. W 1867 roku wprowadzono kolejne zasady, Queensberry Rules, które po raz pierwszy wprowadziły wymóg noszenia rękawic.

Pierwszy raz, boks jako sport amatorski pojawił się na Igrzyskach Olimpijskich w Saint Louis w 1904 roku. Najbardziej znanymi mistrzami olimpijskimi w boksie są Muhammad Ali, Lennox Lewis czy Wołodymyr Kłyczko.

Podstawowym sprzętem każdego boksera są oczywiście rękawice bokserskie. Zewnętrzna warstwa rękawic powinna być wykonana ze skóry, wewnątrz natomiast znajduje się końskie włosie lub spieniony poliuretan. Wewnętrzna wyściółka powinna stanowić 50% wagi całych rękawic. Dzięki temu, ciosy są odpowiednio amortyzowane.
Przygotowaliśmy dla Was mały poradnik o tym jak wybrać odpowiednie rękawice:

  • Waga rękawic podawana jest z reguły w uncjach (OZ). 1 uncja to 28,4 gramy. Najpopularniejsze są rękawice o oznaczeniu 10 lub 12 uncji. Wybór jest oczywiście uzależniony od wielkości dłoni zawodnika. Początkujący pięściarze wybierają rękawice o wadze 8 uncji.
  • Rękawice mogą być wykonane ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Skóra naturalna jest bardziej trwała, ale też droższa. Skóra syntetyczna jest mniej wytrzymała, ale świetnie nadaje się dla osób początkujących lub trenujących jedynie okazjonalnie.
  • Zapięcia do rękawic mogą być sznurowane lub na rzepy. Sznurowane rękawice zakłada się dłużej i trudniej, zwłaszcza samemu. Zapinanie na rzepy jest łatwe, szybkie i można je zapiąć samemu.

Sprawdź nasze rękawice bokserskie.